Główne zasady kuchni Zero Waste
Często dostaje pytanie: co oznacza kuchnia zero waste?
Zawsze odpowiadam, że kuchnia zero waste to nie gotowanie z resztek. Jest to nie doprowadzanie do resztek. Jak to robić? Postanowiłam stworzyć ogólny spis zasad, które składają się na kuchnię zero waste. Sprawdź co robisz, a co nowego możesz wprowadzić do swoich zwyczajów. Trzymając się tych zasad podczas gotowania, tworzysz najsmaczniejszą kuchnię na świecie.
Sprawdzaj oraz spisuj to co masz w kuchni, zrób listę zero waste:
– raz w tygodniu sprawdź co masz w lodówce
– raz na dwa tygodnie sprawdź co masz w szafkach
– raz w miesiącu sprawdź co masz w spiżarce lub w innym, mniej dostępnym miejscu
Na kartce sporządź listę produktów, które znajdują się w szafce i spiżarce.
Podczas wyjmowania albo dokładania produktu, możesz odpowiednio skreślić lub dopisać produkt na listę. Kartkę przechowuj w szafce lub spiżarce wraz z produktami. Tak robie w swoim domu i muszę przyznać, że to bardzo ułatwiło gotowanie. Nie zastanawiam się nad tym co mam, a czego mi brakuje. Patrzę na listę, dzięki której łatwiej wpaść mi na pomysł co ugotować lub co wpisać na listę zakupową.
Planuj zakupy, rób tygodniowe menu oraz listę zakupową.
Lista zakupowa to konieczność. Jej brak to jeden z powodów dlaczego kupujemy za dużo i marnujemy żywność. W mojej kuchni oprócz listy zakupowej, tworzę luźne propozycje potraw, które zamierzam ugotować w danym tygodniu. Rozpisanie potraw daje mi podpowiedź jakich produktów mi brakuje i te zapisuje na listę zakupową.
Kartkę na listę zakupową podziel na grupy produktowe:
– warzyw, owoce, zioła
– nabiał, jaja, tłuszcze
– zboża, pieczywo
– ryby, mięso, wędliny (jeśli jadasz)
– inne (np. musztarda, keczup)
– chemia gospodarcza
Kartkę najlepiej zawiesić na drzwiach lodówki. Listę zakupową uzupełniaj na spokojnie przez 2-3 dni. Za każdym razem jak zobaczysz, że czegoś brakuje lub zabraknie, dopisz ten produkt do listy.
Zakupy rób z przygotowaną listą, a przed zakupami zjedz posiłek.
Gdy robisz zakupy na głodnego, kupujesz więcej niepotrzebnych produktów.
Rób zakupy z własnymi opakowaniami i torbami.
Zminimalizuj zużycie plastiku zabierając własne opakowania i torby na zakupy. Dawaj przykład innym.
Robiąc zakupy wybieraj produkty sezonowe oraz lokalne.
Produkty sezonowe mają w danym dla siebie czasie największą gęstość odżywczą. To znaczy, że są w tym czasie dla nas najzdrowsze. Nie rezygnuj zupełnie z produktów egzotycznych, ale warto zdominować swoją kuchnię lokalnością. W mojej kuchni głównie wykorzystuje polskie i proste produkty. Importowane produkty wymagają użycia szkodliwych środków, które mają na celu utrzymanie ich w dobrej dobrej formie przez cały czas podróży. Długi transport tworzy szkodliwy dla środowiska ślad węglowy.
Odpowiednio przechowuj produkty.
W lodówce, w zamrażalniku, w szafkach.Pamiętaj, że każdy produkt ma swój czas i miejsce przechowywania. Sprawdzaj terminy przydatności produktów. Pamiętaj o różnicy między terminami „należy spożyć do” oraz „najlepiej spożyć przed”. Termin „najlepiej spożyć przed” oznacza tyle, że po upływie tego terminu nadal możesz dany produkt spożywać, jeśli był dobrze przechowywany.
Gotuj wykorzystując produkty w całości, tak jak w kuchni zero waste.
Czy wiesz, że statystyczny Polak wyrzuca 235kg żywności rocznie? Czy wiesz, że liście kalafiora stanowią 60% tego warzywa? Przed sprzedażą liście te są obcinane, a my wykorzystujemy tylko różę. Wykorzystuj produkty w całości, również resztki które zostają w lodówce. Mieszając je z innymi składnikami, możesz wyczarować pyszne potrawy #bezresztek.
Monitoruj ile wyrzucasz i co wyrzucasz.
Raz na pół roku monitoruj kuchenne odpadki z wybranego przez Ciebie tygodnia. Zapisuj na kartce, to co wyrzucasz podczas gotowania. Obierki, miąższ, liście, etc. Po tym czasie, z łatwością sprawdzisz czy Twoja kuchnia jest #bezresztek , czy na pewno wszystko nadaje się do wyrzucenia, czy na pewno wszystko trzeba obierać, etc.
Segreguj.
Segregacja i recykling odpadów umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii, to korzyści środowiskowe i finansowe.
Zapraszam do oglądania mojego programu Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek