Mrożenie zero waste

przez Jagna Niedzielska
Jagna Niedzielska zero waste

Jedną z zasad kuchni #zerowaste #bezresztek to odpowiednie przechowywanie i robienie zapasów. Wielokrotnie w tym kontekście mówiłam Wam o lodówce i szafkach w kuchni. Co się w nich powinno znajdować i jak wskazane produkty spożywcze powinny być przechowywane.
Teraz czas na zasady mrożenia. Tym razem skupię się na tym, jakie produkty powinniśmy mieć w zapasach zamrażalnika. Takie „must have” tego miejsca. Jeśli nie macie pojemnego zamrażalnika, wybierzcie z listy kilka produktów. Tak żeby zapełnić nimi maksymalnie 70-80% miejsca. Nie zachęcam do przechowywania pustego zamrażalnika, bo to po prostu nieekonomiczne. Pozostała część powierzchni powinna być przeznaczona na sytuacje nagłe. Kiedy to gotujemy i coś nam zostało, czy dostaliśmy od ulubionej Cioci ciasto drożdżowe w nadmiarze, z którym nie ma co zrobić, więc trzeba zamrozić. Pamiętaj, żeby rotować produktami z zamrażalnika. Nie zachowujmy się z tym urządzeniem tak jak z dobrym alkoholem, który dostaliśmy w prezencie. Stoi w barku i nikt po niego nie sięgnie, bo szkoda…;) Szkoda z tego nie skorzystać;)

MUST HAVE w zamrażalniku:

  1. WŁOSZCZYZNA– włoszczyzna, czyli mieszanka warzyw korzeniowych (marchewka, korzeń pietruszki, seler, por), drobno pokrojonych. Stanowią doskonałą bazę do wszystkich zup. Pamiętajcie, że nie warto kupować gotowej mrożonki. Dużo lepsza będzie przygotowana własnoręcznie. Dzięki temu minimalizujemy odpady w postaci plastikowego opakowania. Dodatkowo wiemy jakie warzywa znajdują się w mrożonce. Ja kroję warzywa na włoszczyznę w talarki lub w kostkę. Wkładam je do woreczka strunowego wraz z kartką, na której napisana jest data z dniem włożenia oraz spis składników. Włoszczyznę można mrozić do około 12 miesięcy. Uwaga mam dla Was „niegrzeczny” patent. Mieszanki warzyw możecie włożyć do pustego opakowania po czipsach. Są trwałe i można je używać wielokrotnie. Nie pytajcie skąd wiem…;)
  2. MIX WARZYWA NA PATELNIE– analogicznie do włoszczyzny, warto zrobić swoją mieszankę warzyw. Mix warzyw na patelnie lub do upieczenia. Nie wiesz co zrobić na obiad, więc weź mix i dodaj do niego azjatyckie przyprawy, meksykańskie czy charakterystyczne dla kuchni bliskiego wschodu. Zrób tak jak lubisz. Podsmażone warzyw wymieszaj z jakąkolwiek kaszą, ryżem lub makaronem i danie gotowe. To taki składnik „na ratunek”. Staraj się wybierać warzywa sezonowe. Mój mix, który leży sobie w zamrażalniku to mieszanka pokrojonego w kostkę bakłażana z połówkami pieczarek, piórami czerwonej cebuli i piórami czerwonej kapusty. Takie warzywa można mrozić do około 6 miesięcy.
  3. MIX KOMPOTOWY– ciepły kompot zimą, a latem zmrożony. Obie wersje kojarzy mi się z domowym obiadem. Nie byle jakim, bo składającym się z puree, słodkiej cebulki na maśle, jajkiem sadzonym i koperkiem. Mogłabym mieć perfumy o zapachu kompotu z koperkiem;) Dobrze mieć w zamrażalniku mix kompotowy o wielorakim zastosowaniu. Pamiętajcie, że możecie wyciągnąć owoce z kompotu i dodać je do kremu, na przykład do bezy. Owoce z kompotu mogą być także dodatkiem do budyniu z mleka roślinnego. Owoce z kompotu możecie też używać omijając step przygotowania kompotu. Będą świetnym dodatkiem do lodów lub do masła orzechowego wraz z chlebkiem z przejrzałych bananów. Ja stawiam na owoce jagodowe: truskawki, jagody, poziomki, jeżyny. Pamiętajcie, żeby samemu wykonać taki mix. Mix kompotowy przechowujcie w zamrażalniku do 12 miesięcy.
  4. PIEROGI– jedyne co chce Ci się zrobić na obiad, to ugotować wrzątek? Proszę bardzo. W zapasie masz pierogi, które mówią za siebie. Pierogi z mięsem można mrozić do 3 miesięcy, a ruskie i z warzywami do 6 miesięcy.
  5. BULION– warzywny lub mięsny. Idealny jako baza do zupy oraz sosów, a także jako składnik risotto. Ja go dzielę na porcje po 500ml. Zdarzało się, że ta złota bryła, ratowała mi zgłodniałe życie. Nie tracę czasu na jego długie przygotowanie, tylko wyjmuje i bezpośrednio podgrzewam w garnku. Proste jak nie malowanie się w czasie kwarantanny. Jeśli będziecie chcieli zamrozić bulion w słoiku, to pamiętajcie że w trakcie mrożenia ciecz zwiększa swoją objętość. Potrzebuje zatem zapas pustej przestrzeni. Bulion można zamrozić do około 6 miesięcy.
  6. DROŻDŻE– Każdy myślał, że w czasie kwarantanny zabraknie alkoholu, świeżych warzyw, makaronu, mąki. Nikt się nie spodziewał, że towarem deficytowym będą drożdże. Zresztą, bez względu na kwarantannę dobrze je mieć. To z ich udziałem przyrządzimy mnóstwo, różnych potraw i pieczyw: chleb, foccacia, pączki, racuchy, chałkę, pizze, paszteciki, drożdżówki, etc. Doświadczenie mi pokazało, że świeże drożdże lepiej się sprawdzają nić suszone. Ciasto ładniej wyrasta. Świeże mogą być też mrożone. Najlepiej drożdże podzielić na 25 gramowe kawałki, ponieważ takich proporcji najczęściej potrzebujemy do przepisów. Świeże drożdże można mrozić do 6 miesięcy.

zdjęcie pochodzi z programu „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” emitowanego na antenie Kuchnia+

0 komentarz
0

Możesz także polubić

Dodaj komentarz