kapusta zero waste

Kapusta, głowa nie taka pusta! Kalarepa, kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, brukselka, brokuł, a nawet kalafior. O to kapustki, które są niezwykle wartościowe. Warzywa kapustne kojarzą się mi się z chrupaniem. To one wydają ten przyjemny odgłos podczas jedzenia. Można je jeść na surowo, pieczone lub ugotowane. Uwaga, Uwaga, kapustki po ugotowaniu wcale nie tracą tak wiele wartości odżywczych. Pamiętajmy jednak, że im dłużej gotujemy tym więcej tracimy witamin. Kapustki mają właściwości wzdymające, dlatego osoby z problemami jelitowymi powinny unikać ich. Jak przechowywać i wykorzystywać warzywa kapustne, żeby ich nie zmarnować?

  1. JAK PRZECHOWYWAĆ? Kapustę należy trzymać w lodówce. Cała główka poleży w ten sposób 2-4 tygodni. Przed włożeniem do lodówki należy ściągnąć z niej pojedyncze, uszkodzone liście. Kapustę przechowujmy daleko od owoców, które przyśpieszają jej starzenie. Po napoczęciu kapustę powinno się zużyć jak najszybciej, zwłaszcza delikatne kapustki jak: kalarepa, pekińska, brokuł czy kalafior. Dłużej poleży biała, czerwona oraz włoska kapusta. Kapustę można też z powodzeniem mrozić. Najlepiej rozdzielić ją na pojedyncze liście i w ten sposób zamrozić do 4 miesięcy. Kalafior szybko ciemnieje, dlatego przechowujmy go łodygą do góry. Kalafior oraz brokuł przechowujmy w lodówce do 7 dni, natomiast poza lodówką, w ciemnym i chłodnym miejscu, do 5 dni. Kalafior oraz brokuł można zamrozić, wcześniej przelewając rozdzielone różyczki wrzątkiem. Liście kalafiora oraz brokuła są jadalne! Kiszoną kapustę przechowujmy w szklanym słoiku.
  2. JAK WYKORZYSTYWAĆ W KUCHNI? Warzywa kapustne świetnie się łączą z wyraźnymi smakami. Dlatego wybierajmy takie przyprawy jak kurkuma, chilli, kolendra, kminek, sos sojowy, sos teriyaki, czosnek, etc. Pamiętajmy, że im dłużej gotujemy warzywa kapustne, tym więcej tracimy witamin. Kalafior gotujmy 10-15 minut. Kapustę włoską, białą oraz czerwoną od 5-10 minut. Brokuł od 10-12 minut. Brukselki od 12-15 minut. Kapustki gotujmy w garnku z małą ilością wody, ale z przykrywką. Woda nie powinna całkowicie przykrywać warzyw. Będzie to parowanie w garnku, z małą ilością wody, pod przykryciem.

Przepis na zapiekankę kalafiorową zgarnij ze strony stacji Kuchnia+, na antenie której możesz zobaczyć program „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek”
https://www.kuchniaplus.pl/przepisy/gratin-z-kalafiora-z-mieszanka-serow-natka-i-chili

Zapiekanka zero waste
0 komentarz
0

Możesz także polubić

Dodaj komentarz