15 PRODUKTÓW, KTÓRYCH NIE PRZECHOWUJ W LODÓWCE- lodówka zero waste

przez Jagna Niedzielska
lodówka

Narzekasz na brak miejsca w lodówce? Może to kwestia zbyt dużych zakupów, a może przechowujesz w lodówce coś, co nie musi w niej leżeć? Zobacz, które produkty możesz spokojnie wyjąć ze swojej lodówki:

 1. PIECZYWO: pieczywo w lodówce szybciej czerstwieje. Jeśli masz nadwyżkę pieczywa, lepiej je zamrozić w formie kromek przełożonych papierem pergaminowym. Gdy zabraknie Ci chleba na śniadanie, możesz w każdym momencie wyciągnąć kilka kromek i odpiec je w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
 2. POMIDORY I OGÓRKI: w lodówce tracą swój naturalny aromat i smak. Uwaga: w lodówce mogą się szybciej zepsuć niż w temperaturze pokojowej, ale mogą się też szybciej zepsuć w pokoju, w którym jest wyższa temperatura niż ogólnie przyjęta temperatura otoczenia (19-21 stopni).
 3. OWOCE EGZOTYCZNE: np. ananasy, melony. Tracą swój smak i aromat.
 4. OWOCE CYTRUSOWE: w lodówce tracą smak i szybciej się psują przez większą wilgoć.
 5. JABŁKA I GRUSZKI: tracą smak i aromat.
 6. CEBULA I CZOSNEK: w lodówce szybciej kiełkują i miękną.
 7. ZIEMNIAKI: w lodówce jest dla nich za duża wilgotność. W warunkach chłodniczych w ziemniakach wytrąca się skrobia, więc ich konsystencja robi się piaskowata.
 8. DYNIA: dynia może leżeć w temperaturze pokojowej nawet do 6 miesięcy.
 9. NIEDOJRZAŁE OWOCE LUB WARZYWA: niska temperatura spowalnia dojrzewanie. Takie produkty przechowujmy w suchym i ciemnym miejscu. Uwaga: wyjątkiem są banany, które szybciej dojrzewają w lodówce.
 10. PUSZKI I KONSERWY: produkty w puszce mogą spokojnie leżeć w temperaturze pokojowej. No chyba, że zostały otwarte. Nie zostawiajcie żywności w otwartych puszkach, ponieważ natychmiastowo psuje się.
 11. MIÓD: miód w lodówce szybciej krystalizuje się.
 12. OLIWA: w lodówce zmętnieje.
 13. OLEJE ROŚLINNE: oleje roślinne tłoczone na zimno przechowuj w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Jeśli nie masz takiego miejsca w domu, to ostatecznie przechowuj w lodówce na drzwiach, gdzie panuje najwyższa temperatura. Wyjątkiem jest olej lniany, który dla zachowania swoich właściwości powinien być przechowywany w lodówce. Oleje tłoczone na ciepło mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej.
 14. KAWA I HERBATA: w lodówce stracą smak i aromat oraz mogą zwilgotnieć.
 15. OGÓRKI KISZONE: otwarte ogórki kiszone! W każdy poniedziałek o godzinie 21 prowadzę dla Was Pogotowie Zero Waste w formie transmisji live na instagramie. Ostatnio podczas Pogotowia Zero Waste zapytałam kto z Was przechowuje otwarte ogórki kiszone w lodówce? Okazało się, że masa z nas tak robi i jest to całkiem bezsensu:) Kiszone ogórki już skisły, bardziej nie skisną, nie ma sensu przechowywać je w lodówce. Po prostu zjedzcie je, a sok z kiszonki wypijcie:)

Pozdrawiam,

Jagna Niedzielska #bezresztek

6 komentarzy
2

Możesz także polubić

6 komentarzy

Ania 15 stycznia 2020 - 00:30

Mój mąż uznaje czekoladę i ogórki kiszone tylko z lodówki kwestia temperatury i kruchości podczas konsumpcji?

Odpowiedz
Jagna Niedzielska 15 stycznia 2020 - 19:28

Jeśli tak, to znajdzie się miejsce w lodówce na kiszone ogórki <3 🙂

Odpowiedz
Irmina 15 stycznia 2020 - 10:13

Nie przechowujemy owoców i warzyw w lodówce dopóki ich nie „otworzymy”, ale potem od razu do lodówki bo się psują. Jak piszesz o tych roślinach masz na myśli całe i rozkrojone? Może mamy za ciepło w kuchni…
Są jakieś przeciwwskazania trzymania ogórków kiszonych w lodówce? Dla mnie zwyczajnie smaczniejsze są z lodówki.

Odpowiedz
Jagna Niedzielska 15 stycznia 2020 - 19:35

Jeśli rozkroimy jabłka, gruszki, pomidory, ogórki, dynie, owoce egzotyczne oraz cytrusowe i nie zjemy ich natychmiastowo, przechowujmy je w lodówce. Natomiast stracą na smaku i aromacie. W przypadku cebuli i czosnku, nawet po rozkrojeniu mogą szybciej się psuć w lodówce. Ziemniaki w żadnym wypadku nie powinny być przechowywane w lodówce. Jeśli wolimy, żeby ogórki kiszone były zimne, to przechowujmy je w lodówce 🙂 Nie ma żadnych przeciwskazań 🙂

Odpowiedz
Irmina 20 stycznia 2020 - 15:21

Dzięki za odpowiedź ?

Odpowiedz
Jagna Niedzielska 20 stycznia 2020 - 15:22

🙂 Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz